Go to Top

Uyku yaşanan korku ve bölünme

Okul öncesi dönemde genellikle 2-4 yaşlarda çocuk günlük yaşamında yavaş yavaş anneden bağımsızlaşmaya başlar. Uyku, yemek yeme gibi ritüellerin düzeni zamanla değişime uğrar. Bu değişim sürecinde ebeveyni zorlayacak sıkıntılar yaşanması normaldir.

Uykuya dalma ve uyuma esnasında yaşanan sıkıntılar arasında en çok görülenlerden biri de gece korkularıdır. Çocuk uykuya daldıktan birkaç saat sonra korku ile ağlayarak ya da bağırarak uyanır. Yoğun panik, ağlama, titreme ya da çırpınma nöbeti geçirir. Uyku bölünmeleri, uykunun genellikle ilk yarısı ya da 1/3 lük zaman diliminde gerçekleşir. Çocuklarda yüzde 3 oranında görülmekte ve genellikle her gece tekrarlanmaktır. Psikolojik ya da fizyolojik bir rahatsızlık kesinlikle değildir. Nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte daha aktif ortamlara girdiği, bilişsel algılarının açıldığı ve zihinsel işlevlerin hızlandığı dönemde görülme sıklığı fazladır. Çocuğun daha fazla uyaranla etkileşime geçtiği ,öğrenme faaliyetiğinin arttığı bu dönemlerde çocuk beyni bu bilişsel etkinliklere uyum sağlamada bir süre güçlük çeker. Uyku sürecinde yaşanan bu aşırı tepkisel bölünmeler zihinsel hareketliliğin devam ettiğinin olumlu bir işaretidir. Çocuk her ne kadar evde aktif olsa ve ilgi görse dahi genellikle okula başlama ile daha yoğun sosyal bir yaşama, uyaran fazlalılığına ve ilgiye maruz kalır. Alışkın olmadığı bu etkinlikler fiziksel olduğu kadar bilişsel anlamda da hızlı gelişmesine yardımcı olur. Bu hız ise beyin yetişememekte uykuda da alıştırmalar yapmaya devam etmektedir.

Bu durum ebeveyn için yıpratıcı olmakla birlikte geçici ve sabredilmesi gereken bir gelişim periyodudur. Çocuğu nöbet esnasında uyandırmak yerine yatağından kaldırmadan yumuşak bir ses tonuyla rahatlatıcı telkinlerde bulunmak, başına ya da sırtını okşayıp hafif bir masaj yapmak  rahatlamasına ve uykuya dalmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca uykudan uyandığında güvenle sarılabileceği onun evinde, odasında güvende ve huzurlu bir ortamda olduğunu hatırlatacak yumuşak peluş bir oyuncak ya da battaniye sakinleşmesine yardımcı olacak bir seçenek olarak kullanılabilir. Eğer çocuğunuz da uyku öncesinde de normalden farklı olarak bir gerginlik gözlemlemeye başlarsanız; etkisi olabileceğini düşündüğünüz stres kaynaklarını gözden geçirmek ve bir psikoloğa danışmak yararına olacaktır.

Çocuğunuzla ilgili danışmak istediğiniz sorularınız varsa Pazartesi ve Perşembe günleri görüşme için kurumumuzdan randevu alabilir, bana telefon ya da okul defteri vasıtasıyla ulaşabilirsiniz.

                                                                                                                                    Uzman Psikolog

Burcu ÖZKAN